Go to Top

Darmowy Audyt SEO #2 – polonia-ua.pl

Dziś szybka kontrola serwisu o Polonii na Ukrainie :

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2013 r.”

Obiekt audytu

zrzut strony głównej polonia-ua.plurl : polonia-ua.pl

typ serwisu : informacje

silnik : wordpress

Plan audytu

  1. Wstępna kontrola serwisu
  2. Dostępność serwisu dla robotów
  3. Kod HTML&CSS
  4. Treści w serwisie
  5. Struktura i linki wewnętrzne

Wstępna kontrola serwisu

Serwis posiada przejrzystą templatkę, logiczny podział na kategorie wpisów, zajawki najważniejszych informacji na stronie głównej (jako slider). Nawigacja nie sprawia żadnych problemów, implementacja „okruszków” pomaga w orientacji jakiego typu informację przeglądamy. Artykuły do serwisu pisze kilkanaście osób – co widać po ilości i częstotliwości wpisów. W tym miejscu można zrobić usprawnienie – pod tekstem znajduje się informacja o autorze – gdy jest to tylko imię i nazwisko – zwłaszcza mało znanej osoby, nic nam to nie mówi. Gdyby jednak widniała tam fotka autora oraz krótki opis kim jest – byłoby to korzystne. Moim zdaniem należy wdrożyć „authorship”a dla autorów oraz skorzystać z opcji bio autora – chyba, że z jakiś powodów jest to niewskazane (np. politycznych).

Dobrze zaimplementowane są buttony do profili społecznościowych – choć pasowałoby dać nofollow 😛 Brakuje Google+ – czy Polonia na UA nie korzysta z flagowego produktu Google ? Można wdrożyć profil serwisu na G+.

Dostępność serwisu dla robotów

Ponieważ jest to WordPress z zainstalowaną wtyczką SEO Yoast – od strony technicznej nie ma się do czego przyczepić. Przekierowanie na adres „bez www” jest zrobiony poprawnie, w pliku robots.txt standardowe wpisy o blokadzie panelu administracyjnego.

Szybkość ładowania strony

Test Pagespeed pokazuje nie za fajne wyniki – dla mobile wynik 50/100 a dla desktop 61/100. Ze szczegółowymi zaleceniami optymalizacji można zapoznać się tutaj. Można skorzystać z wtyczek cache’ujących zawartość WordPressa – do znalezienia na wordpress.org.

wynik testu pagespeedChoć niektóre zalecenia są dość … dziwne 😉 np.

zalecenia optymalizacji cssCzęść zaleceń dotyczy kodu wtyczek – nawet jeżeli ktoś wdroży zalecenia optymalizacyjne – przy kolejnym update’cie do nowszej wersji danej wtyczki – pliki zostaną nadpisane i praca pójdzie na marne. Dlatego należy przemyśleć co i jak optymalizować. Kilka porad nt optymalizacji strony można znaleźć na blogu Mateusza Mazurka.

Kod HTML&CSS

Pierwsza sprawa – należy poprawić zawartość tagu title na stronie głównej – obecnie wygląda tak :

<title>Polonia-ua.pl &raquo;</title>

propozycja : Polonia na Ukrainie – informacje i aktualności | Polonia-ua.pl

Na stronie głównej i stronach kategorii brakuje meta description – do uzupełnienia. Teraz tak to wygląda w SERPach :

meta description do poprawy - zrzut z serpowGoogle pobiera sobie losowy tekst z danej strony i używa jako opisu linka – nie wygląda to za dobrze i na pewno nie zachęca usera do kliknięcia.

Treści w serwisie

W serwisie są zamieszczone treści autorskie, unikalne – w większości dość długie. Na losowo sprawdzonej próbie – nie występują nigdzie poza polonia-ua.pl. Od strony użytkowej pokusiłbym się o więcej fotek związanych z danym artykułem.

Struktura i linki w serwisie

Linki w serwisie w formie przyjaznej – od razu widać o czym jest dana podstrona – dziękujemy ci anonimowy twórco mod rewrite w WordPressie 😉

Podsumowanie audytu

Serwis poza kilkoma problemami, która są łatwe do naprawy jest poprawnie zbudowany, czytelny, z unikalnymi tekstami.

Lista problemów w kolejności od najważniejszych do mniej ważnych :

  1. brak meta descr dla ważnych stron – uzupełnić
  2. słaby tytuł strony głównej
  3. optymalizacja szybkości ładowania strony
  4. brak wdrożenia authorship
  5. brak informacji o autorach

Ponieważ jest zainstalowany dodatek WordPress SEO by Yoast – sugeruję zapoznanie się z jego możliwościami i konfigurację wszystkich zakładek. Pewną pomocą może być artykuł napisany przez Pawła Gontarka o konfiguracji tej wtyczki. Co prawda screeny pochodzą ze starej wersji ale większość opcji jest taka sama w obecnym wydaniu.

Tym razem wybrana strona nie miała zbyt wielu problemów więc wpis jest dość krótki. Zachęcam do zgłaszania swoich stron tutaj http://tnij.org/qufwvh1

W przyszłym tygodniu kolejny serwis zostanie przetestowany i opisany na blogu.

Komentarze mile widziane – od kilku dni działa system disqus – mam nadzieję, że nie będzie sprawiał problemów tak jak Askimet.

Przeczytaj podobne wpisy :

Darmowy Audyt SEO #2 – polonia-ua.pl
5 (100%) 1 vote
, ,

About Jakub Sawa

Od 2008 roku ściśle związany z polskim rynkiem ecommerce, od ponad 15 lat aktywny Internauta, pasjonat nowych technologi, z których korzysta na co dzień. Właściciel kilku sklepów internetowych, praktyk, aktywnie działający w społeczności ecommerce i SEO. Prowadzi bloga o praktycznej stronie handlu w internecie, zajmuje się konsultingiem i doradztwem w zakresie ecommerce, pozycjonowania i SEO/SEM.